Regulamin Festiwalu Sztuki Wysokiej
POSTANOWIENIA OGÓLNE
Regulamin określa warunki uczestnictwa w XXVII Festiwalu Sztuki Wysokiej 2026, zwanym dalej Festiwalem.
Celem Festiwalu jest coroczna, cykliczna, interdyscyplinarna, ogólnodostępna wystawa prac. Ukazanie sztuki jako jednej z podstawowych wartości w życiu człowieka, uwrażliwienie odbiorcy na różne formy artystycznego wyrazu. Festiwal jest okazją do spotkania artystów kilku pokoleń, konfrontując postawy twórcze tych dojrzałych i początkujących (np.studentów). Festiwal w założeniu organizatorów jest świętem sztuki współczesnej, a obok wystawy prezentowane są koncerty muzyczne, spektakle teatralne oraz projekcje filmów.
Organizator:
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Śląskie Obrazy z siedzibą w Bytomiu przy ul. B. Prusa 32/1 wpisana do rejestru KRS 0000647295,
NIP 6263023585 we współpracy z Pracownią Stalowe Anioły przy ul. Jainty 17 w Bytomiu przy wsparciu Gminy Bytom, zwani dalej Organizatorami.
Miejsce Festiwalu:
Festiwal odbywa się w Bytomiu, miejscem inauguracji wystawy jest Pracownia Stalowe Anioły przy ul. Jainty 17 w Bytomiu, przyległe podwórko i zamknięty odcinek ul. Jainty od ul. Webera do Rynku
Uczestnik festiwalu:
Festiwal jest interdyscyplinarną wystawą otwartą, przeznaczonym dla artystów z Polski i zza granicy. Kierowany jest do osób pełnoletnich, zarówno do absolwentów wyższych szkół artystycznych (pracowników uczelni wyższych, niezależnych twórców), jak i artystów, którzy nie posiadają dyplomu uczelni artystycznej, ale aktywnie zajmują się twórczością, co w razie potrzeby mogą udokumentować, zwanych dalej Uczestnikami.
Inauguracja Festiwalu:
Festiwal zainaugurowany jest uroczystym wernisażem w dniu 30 maja 2026 r. o godzinie 19:00, podczas którego prezentowane są nadesłane prace zarówno konkursowe jak i te które do konkursu nie przystępują, w formie ogólnodostępnej wystawy. Odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmów. Podczas Festiwalu wyłonione jury oddaje głosy - rozstrzygnięty zostaje Konkurs dla Uczestników, którzy spełnili warunki niezbędne do jego przystąpienia oraz zostaje wręczona Nagroda Główna.
Konkurs:
Konkurs kierowany jest do artystów - twórców zamieszkałych w kraju lub za granicą - osób pełnoletnich, absolwentów wyższych szkół artystycznych, ale także do osób nieposiadających dyplomu uczelni artystycznych uprawiających aktywnie twórczość w swojej dziedzinie dalej zwanych Uczestnikami konkursu. Aby wziąć udział w konkursie należy zakupić cegiełkę na rzecz Fundacji Śląskie Obrazy w wysokości 60 zł na konto 26 1050 1298 1000 0090 8178 1131 - w tytule przelewu należy wpisać Darowizna na Fundację Śląskie Obrazy, lub odpracować ją w ramach wolontariatu podczas przygotowań do Festiwalu. Przystąpienie do konkursu oznacza akceptację regulaminu.
Do konkursu nie mogą przystąpić wykładowcy uczelni wyższych artystycznych, ponieważ w/w wchodzą w skład jury. Członkowie jury, tak jak pozostali uczestnicy, zgłaszają prace na wystawę festiwalową, ich prace są prezentowane na wystawie wraz z pracami konkursowymi tylko
z tym wyjątkiem, że nie mogą brać udziału w konkursie. Prace konkursowe są oznaczone znaczkiem STOP oraz numerem porządkowym, który znajduje się na karcie do głosowania.
Nagrody:
Pula nagród to 3000 zł, Organizator zastrzega sobie możliwość rozdzielenia puli nagrody w zależności od wyniku głosowania. Laureaci otrzymują również statuetkę oraz dyplom. Poza główną nagrodą możliwe jest również przyznanie wyróżnienia w postaci publicznego wymienienia artysty oraz dyplomu.
Jury:
Jury jest wyłaniane z pośród uczestników festiwalu, którzy są wykładowcami uczelni wyższych artystycznych, zgłosili swoją pracę na wystawę, ale nie biorą udziału w konkursie i przybyli na uroczysty wernisaż. W/w osoby zgłaszają się do organizatora na początku imprezy i otrzymują karty do głosowania. Oddają głos zakreślając numer pracy, którą wyróżnią. Prace konkursowe są oznaczone znaczkiem STOP i numerem porządkowym. Następnie jury oddaje karty do głosowania organizatorom, którzy zliczają głosy i ogłaszają zwycięską pracę oraz ok. godz. 21.30 wręczają wraz z Prezydentem Bytomia nagrodę w postaci statuetki, dyplomu i nagrody pieniężnej. Skład jury i werdykt jury jest ostateczny
i niepodważalny.
Praca zgłaszana na Festiwal:
Na wystawę festiwalową przyjmowane są prace z całego dorobku artysty - nie zgłoszone do poprzednich edycji Festiwali Sztuki Wysokiej
- z zakresu malarstwa, grafiki warsztatowej i komputerowej, fotografii, rysunku, technik mieszanych, rzeźby, instalacji. Praca zgłoszona musi być własnością autora. Uczestnik festiwalu zgłasza jedną pracę. Uczestnik festiwalu może zgłosić pracę do konkursu ale może również wziąć udział w wystawie i nie brać udziału w konkursie. Po dostarczeniu/nadesłaniu oryginału, organizator zastrzega sobie prawo nie przyjąć pracy na wystawę, jeżeli nie zgadza się z opisem w karcie zgłoszeniowej i nie spełnia warunków technicznych do ekspozycji. Organizator w razie uwag będzie kontaktował się osobiście z uczestnikiem festiwalu w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.
Katalog prac festiwalowych:
Organizator wydaje katalog, w którym prezentowane są wszystkie prace zgłoszone na festiwal o kolejności ułożenia prac decyduje organizator. Katalog prezentowany jest po raz pierwszy w dniu inauguracji festiwalu. Każdy uczestnik festiwalu otrzymuje jeden katalog w dniu festiwalu lub przy odbiorze pracy. Katalogi drukowane są w ilości 500 szt. i dostępne są do wyczerpania zapasów. Organizator może udostępnić wersję elektroniczną.
ZGŁOSZENIA DO FESTIWALU I KONKURSU:
Pierwszy etap zgłaszania prac:
W terminie od dnia 23.03.2026 do dnia 04.05.2026 Uczestnik festiwalu rejestruje się przez stronę http://www.festiwal-sztuki-wysokiej.pl/ gdzie zakłada nowe konto oraz rejestruje swoją kartę zgłoszeniową. Wprowadza swoje dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania, kod pocztowy, miasto, adres e-mail, numer telefonu) i przesyła plik z pracą w formacie .jpg lub .tif, wielkości ok. 10 cm x 10 cm, rozdzielczości 300 dpi, w nazwie pliku należy wpisać imię i nazwisko, tytuł pracy i technikę wykonania.
W razie problemów z rejestracją poprzez formularz zgłoszeniowy prosimy o kontakt telefoniczny:
+48 737 493 412 Karolina,
+48 787 164 792 Magda (po godz. 13:00)
+48 886 643 734 Ola
lub na adres festiwal.sztuki.wysokiej@o2.pl
Organizatorzy - Fundacja Śląskie Obrazy oraz Pracownia Stalowe Anioły jako Administrator danych informuje, że dane osobowe uczestników konkursu będą przetwarzane w celu realizacji zadań statutowych Organizatorów tj. przeprowadzenia wystawy i konkursu XXVII Festiwalu Sztuki Wysokiej oraz związanej z nim promocji na stronach internetowych i katalogach, w celach sprawozdawczych i archiwalnych oraz w celach kontaktowych (na podstawie udzielonej zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych).
Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie, bez wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce przed momentem wycofania zgody.
Uczestnik ma prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Organizatorzy oświadczają, że dane osobowe uczestników konkursu nie będą udostępniane innym odbiorcom danych, za wyjątkiem organów władzy publicznej oraz innych instytucji wykonujących zadania publiczne, w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
Drugi etap:
Uczestnik ma obowiązek dostarczyć pracę, opatrzoną z tyłu załączonym formularzem zgłoszeniowym osobiście lub za pośrednictwem firmy kurierskiej, Poczty Polskiej etc. do Organizatora w terminie do 10 maja 2026. Dostarczone prace powinny być wyposażone w niezbędne elementy umożliwiające ich montaż i ekspozycję.
Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia pracy powstałe w wyniku transportu pracy przez firmy pośredniczące.
WYSTAWA I WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Wydarzenia towarzyszące:
Uczestnik przystępujący do Festiwalu wyraża równocześnie zgodę na ekspozycję swojej pracy w ramach wystawy festiwalowej w instytucjach partnerskich w Bytomiu lub w Bielsku Białej.
Wystawa prac przyjętych na festiwal prezentowana będzie po raz pierwszy w dniu inauguracji - 30 maja 2026 - XXVII Festiwalu Sztuki Wysokiej w Bytomiu przy ul. Jainty 17 w Pracowni Stalowe Anioły, a następnie w zaprzyjaźnionych instytucjach kultury w terminie od 15 czerwca do 31 października 2026 roku. Dokładne terminy i miejsca wystaw dodatkowych podane będą na profilu Festiwalu Sztuki Wysokiej na Facebooku.
Czas trwania wystawy oraz odbiór prac:
Wystawa festiwalowa trwa od 30 maja do 31 października 2026. Uczestnicy są zobowiązani do odbioru prac w terminie najpóźniej do 30 listopada 2026 roku po uprzednim kontakcie telefonicznym z Organizatorem.
Prace biorące udział w wystawie należy odebrać najpóźniej do 30 listopada 2026 roku. Można je odbierać osobiście po uprzednim skontaktowaniu się z Organizatorami. Dopuszcza się możliwość wysyłki pracy na koszt Uczestnika za pośrednictwem firm kurierskich, Poczty Polskiej, jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu tej kwestii z Organizatorami oraz pokryciu przez Uczestnika kosztów pakowania pracy. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia pracy powstałe w wyniku odesłania pracy na życzenie Uczestnika przez firmy kurierskie.
Nieodebranie obrazów do 30 listopada 2026 roku, traktowane będzie przez Organizatora jako porzucenie rzeczy
(w rozumieniu art. 180 i 181 Kodeksu Cywilnego). Obrazy porzucone przejdą na własność Organizatora i będą mogły być odsprzedawane osobom trzecim.